Skolas vēsture

Rīgas Franču licejs Francijas valdības uzdevumā dibināts 1921. gada 1. septembrī.

Rīgas Franču liceja veidotājs un pirmais direktors bija Marsels Etjēns Segrests. Licejs sākotnēji atradās Elizabetes ielā 29. Skolas padome 1923. gadā apstiprināja liceja devīzi “Tēvzemes godam, spēkam, daiļumam”. Jau no pirmās pastāvēšanas dienas liceju uzskatīja par mācību iestādi, kurā iespējams iegūt teicamu izglītību, jo tajā valdīja radoša gaisotne, disciplīna, prasīgums, skolotāju augsta profesionalitāte un atbildība. Kopā ar izciliem Latvijas skolotājiem licejā vienmēr strādājuši arī vieslektori no Francijas. Franču liceja pirmais izlaidums notika 1930. gada jūnijā. Rakstniece, latviešu valodas, literatūras un vēstures skolotāja Angelika Gailīte grāmatā “Ceļiniece” liceju raksturo šādi: “Licejs bija īpatnēja skola, vienīgā tāda Latvijā; divpadsmit gadus mācīdamies vienā skolā , bērni saauga ar saviem audzinātājiem un skolotājiem. Radās cieša vienība, īsts skolas gars.”

Attēls no Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas

Direktora Augusta Leimaņa rosīgās darbības dēļ tapa jaunā liceja ēka K. Valdemāra ielā 48.

Padomju okupācijas vara Rīgas Franču liceju pārdēvēja par Anrī Barbisa Rīgas 11.vidusskolu. No 1965.gada tā atradās Mēness ielā 8. Savu vēsturisko nosaukumu licejs atguva 1990.gada 10.jūnijā. Direktora Augusta Leimaņa brāļadēls Juris Leimanis 1968.gadā II Eiropas latviešu dziesmu svētku laikā kļuva par Franču liceja absolventu biedrības priekšsēdi. Viņa vadībā 20 gadu laikā tapa rakstu krājums divos sējumos par Franču liceju. 1991.gada 21.septembrī tika iedibināta Leimaņa stipendija, kuru saņem labākais licejists 12.klasē. Par Leimaņa stipendijas laureātiem kļuvuši Modris Lācis, Dace Stiebriņa, Alise Balode, Laura Rozenberga, Ieva Freija, Līga Ābele, Stella Ankrava, Ilze Kreituse, Andra Liepiņa, Indriķis Sīpols, Una Bergmane, Andris Pirtnieks, Austra Dreiblate, Elīna Brasliņa, Liena Līksnīte, Jānis Šmits, Toms Rekšņa, Edgars Feldmanis, Roberts Veics, Elīna Anna Vītola, Elizabete Laiviņa, Linards Daugavietis, Annamarija Pumpure, Roberts Brants, Viktorija Kronberga, Kārlis Daga-Krūmiņš, Ketija Jurčenko.

Fakti un notikumi

  • Sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā licejā ik gadu notiek Frankofonijas nedēļas pasākumi un tiek rīkoti kursi franču valodas skolotājiem.
  • 2010.gada jūnijā 12.klašu absolventi uzdāvināja skolai karogu. RFL karoga idejas autore un meta izstrādātāja ir Liene Mežule, absolventes Elizabetes Mežules mamma.
  • Liceja 90 gadu jubileja tika svinēta 2011.gada septembrī, svētku kulminācija bija koncertuzvedums Dailes teātrī un absolventu salidojums.
  • Liceja 95 gadu jubilejas koncerts izskanēja 2016. gada septembrī kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Koncertā pirmatskaņojumu piedzīvoja Jēkaba Jančevska licejam veltītā dziesma “Manai Latvijai” ar Pētera Brūvera dzeju.

2018. gada 3.septembrī Rīgas Franču licejs atgriezās savā vēsturiskajā ēkā K.Valdemāra ielā 48, kur mācīsies 7.-12. klašu skolēni.

Liceja direktore Vineta Rūtenberga ar gandarījumu sacīja: „Tik daudz gadu pagājis, kopš šajā ēkā mācījās licejisti, taču viņu sapnis par to, ka šīs ēkas gars paliks kā mantojums nākamajām paaudzēm, ir piepildījies, mēs ar lepnumu un atbildības sajūtu atgriežamies liceja vēsturiskajā ēkā Latvijas simtās jubilejas gadā. Lai mūs vieno tradīcijas un izcilība!” Atklāšanas pasākumā Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs novēlēja, lai izglītība Latvijā ir tāda kā šis Franču licejs – moderna, eiropeiska un ar vēstures tradīcijām bagāta. Ir kāds zīmīgs fakts – liceja sienā iemūrēts akmens no kādas ļoti senas celtnes Francijā – Centra, Valdeluāras, Burgundijas un Overņas reģionu satikšanās punktā. Tas simboliski akcentē arī Latvijas un Francijas ciešās attiecības. Kopumā K.Valdemāra ielā 48 ir atjaunota 5355 kvadrātmetru liela vēsturiskās ēkas platība, kurā izveidota 31 mācību klase, garderobe 600 audzēkņiem, ēdamzāle ar 274 vietām, aktu zāle ar 209 sēdvietām, konferenču zāle, atsevišķas telpas sporta nodarbībām un skolas administrācijai. Rīgas Franču liceja renovācija veikta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu. Ēku pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma atjaunoja pilnsabiedrība „RERE Būve 1”.

 

2021./2022. mācību gadā licejs vērienīgi svinēja savu simtgadi: tika stādīts mežs, sarakstīta dziesma, notika RFL absolventu zinātniskā konference un citi aizraujoši pasākumi. Zīmīgi ir direktores Vinetas Rūtenbergas ievadvārdi liceja grāmatā: “Ir pagājis simt gadu kopš Rīgas Franču liceja dibināšanas. Divdesmit pirmais gadsimts ir nesis daudz izaicinājumu un straujas pārmaiņas ne tikai sabiedrībā, bet arī izglītībā. Svarīgi ir apzināties, ka tie esam mēs, kurus šīs pārmaiņas skar visvairāk, jo mūsdienu sabiedrībai ir nepieciešami aktīvi, zinoši, izglītoti un radoši jaunieši.”