LAT FRA ENG

Vārda svētki:

Rīgas Franču liceja teātris

DSC_2340

Rīgas Franču licejā skolēnu teātra tradīcijai ir senas saknes, savā laikā skatuves mākslas noslēpumiem audzēkņus te tuvinājis Pēteris Pētersons, vairākus gadus teātri vadīja Ingmārs Čaklais, bet tagad jau ilgus gadus teātra režisore ir Velga Līce.

Viņas vadītais teātra ansamblis skolu teātru festivālā “Teātra svētki Rīgā- 2010” ar Andra Zeibota komēdiju “Ikviena diena” nopietnā konkurencē ieguva galveno balvu. Tagad kā lielu dārgumu teātra entuziasti glabā balta stikla kubu ar graciozu komedianta figūriņu centrā un apkārt iegravētu uzrakstu “Teātru svētki Rīgā- 2010”. Bet ar godalgoto izrādi “ Ikviena diena” ansamblis piedalījās Dobeles jauniešu teātra festivālā “Pitons”. Izrādi augstu novērtēja gan šī festivāla žūrija, gan arī Valmieras un festivāla “ Rīga spēlē teātri” žūrijas.
Nākamais nozīmīgais liceja teātra iestudējums bija Andra Zeibota darbs “Dieviņšovs jeb kā putni un zvēri Daugavu rakuši”, kuru augsti novērtēja Valmieras festivālā.

2014. gada 28.martā licejā notika Teātra diena,kurā tika parādītas trīs izrādes: “Rūķi mežā”, “Sveiks lai dzīvo” un “Ekspresis uz Dvīņu zvaigznāju”.
Starpbrīžos skanēja dziesmas no teātru izrādēm un bija iespēja fotografēties ar teātra mīmu un režisori.
Tāpat kā katru gadu liceja teātris piedalījās Vislatvijas bērnu un jauniešu teātru festivālā ”… es iešu un iešu…” Valmierā.

2015. gada Teātra dienās skolā starpbrīžos uzstājās mīmi un sākumskolas koris dziedāja dziesmas no pazīstamām teātra izrādēm.Katra pulciņa grupa rādīja savu iestudējumu. Visjaunākie skolēni bija sagatavojuši izrādes “Karnevāls”( Dz. Rinkule-Zemzare) un “Zaļās vārnas stāsti”(Viks). Pieredzējušākie skolēni izspēlēja Ziemassvētku stāstu par meiteni un rotaļu lāci, bet vecākā grupa bija iestudējusi masku teātri “Pifa piedzīvojumi”. Šī izrāde guva žūrijas atzinību ikgadējā skolu teātru festivālā Valmierā.

2016. gada 22. un 23. aprīlī  Valmierā notika  IX Latvijas bērnu un jauniešu teātru festivāls       “… un es iešu un iešu!” Šajā festivālā ar divām izrādēm piedalījās Rīgas Franču liceja teātris. Izrāde “ Taisnīgais gepards” tika īpaši izcelta par ironisku sabiedrības atspoguļojumu. Savukārt “Akāciju zeme” tika nodēvēta  par dabīgāko izrādi. Rīgas Franču Liceja teātris piedalījās gada labāko skolu teātru festivālā “TEATRONS”  28. un 29. maijā Valmierā un saņēma pateicību par ieguldīto darbu un veiksmīgu piedalīšanos Latvijas skolu teātru izrāžu parādē. Paldies teātra vadītājai Velgai Līcei!

DSC_0126

Mīmi – Anda Puzarele un Katrīna Vaganova

DSC_6620z

Pēc izrādes “Pifa piedzīvojumi” Valmierā

Rīgas Franču liceja franču teātris

Mūsu skolā jau vairākus gadus darbojas sākumskolas franču teātris. Teātra grupā piedalās 2.- 4.klašu skolēni, kas iestudē izrādes franču valodā. Kopš 2016.gada teātra ansambli vada franču valodas skolotāja Diāna Ķezbere. Teātris ar labiem panākumiem uzstājas Ziemassvētku laikā un Frankofonijas nedēļas ietvaros.

Pagājušā mācību gada decembrī skolēni un pedagogi varēja noskatīties pasaku lugu “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”. Pavasarī bija iespēja noskatīties izrādi “Mazā Nikolā ceļojums frankofonijas valstīs”. Izrādes scenāriju uzrakstīja skolotāja Diāna Ķezbere kopā ar skolēniem.

Šī mācību gada decembrī sākumskolas skolēnus iepriecināja izrāde “Sarkangalvīte un vilks Ziemassvētkos” pēc franču rakstnieka Šarla Pero pasakas motīviem. Otra izrāde tika sagatavota speciāli Frankofonijas nedēļai, un tā bija “Aleksa un Zoē ceļojums pa pasaules valstīm, kurās runā franciski”.

Franču valodas skolotāja Diāna Ķezbere

2018./2019.m.g.

Rīgas Franču liceja skolēnu pašiniciatīvas kolektīva izrāde “Каия. Реприза.”

(pēc Antona Čehova lugas “Kaija” motīviem).

Izrādes tapšanas process bija ilgs, sākot no oktobra. Man kā topošajam režisoram šķiet, ka izrāde vēl tikai top, nemitīgi domājot par to, ko varētu uzlabot vai ko vajadzētu darīt citādi. Šajā procesā mēs saskārāmies ar daudz dažādiem izaicinājumiem un šķēršļiem.

Viss notika tikai brīvprātīgi. Es ar ideju par lugas “Kaija” iestudēšanu un ar pirmajām konceptuālajām aprisēm gada sākumā meklēju skolēnus, kuri būtu ar mieru šādā avantūrā piedalīties. Atsaucība bija pietiekama.

Tad sākās lugas iestudēšanas process. Protams, ar saviem izaicinājumiem – sarunāt visus uz mēģinājumiem, atgādināt par teksta mācīšanos, saskaņot un saņemt atļauju par mēģināšanu liceja telpās. Un bija svarīgi, ka šīs grūtības mēs pārvarējām paši.

Izaicinājumi bija arī saistībā ar izrādes koncepciju un tās īstenošanu uz skatuves. Kopš oktobra izrādes koncepts ir mainījies. Sākotnēji bija doma uzvest visu oriģināltekstu “Kaija” , taču laika gaitā nolēmām tomēr lugu saīsināt, tā dēļ sākotnējā izrāde zaudēja kādu idejisku līniju, bet citos aspektos paspilgtināja konceptu. Mēs kopīgi sapratām, ka sākotnējā, kā es to dēvētu viengabalainā izrāde, varētu būt par sarežģītu mūsu iestudējumam. Mēģinājumu procesā aktieri aizvien vairāk apguva skatuvi un varēja uzņemties jaunus izaicinājumus, kā dēļ arī izrādes koncepts attīstījās. To varētu nosaukt par vairākus mēnešus ilgu, padziļinātu A.Čehova lugas izpēti.

4.aprīlī “Каия. Реприза” tomēr piedzīvoja pirmizrādi. Aktieri izrādi nospēlēja ar lielu atbildības sajūtu un guva patiesu gandarījumu par paveikto darbu,cerot, ka arī skatītājiem izrāde patika. Par to liek domāt daudzās pozitīvās atsauksmes pēc pirmizrādes un skatītāju reakcija zālē.

Paldies gribu teikt visiem tiem, kas atbalstīja manas idejas realizēšanos – Elizabetei Lapsiņai, Initai Sedolai, Betijai Zvejniecei, Elizabetei Šiklovai, Līnai Liepai, Ancei Petrovicai no 11.a, Erikam Dekonekam, Oto Šadeiko no 11.b, Dacei Gukai, Marijai Martai Butānei, Valteram Veidem, Aleksandram Kabakovam no 10.a, Valteram Ostrovskim un Aleksim Larionovam.

Topošais režisors Mārcis Broks, 11.a

26.martā Rīgas Franču licejā norisinājās Teātra dienas.

Liceja teātra studijas dalībnieki priecēja skolēnus ar 3 dažādām lugām: “JĀ un NĒ”pašiem mazākiem liceja skolēniem; ar milzīgām ovācijām tika uzņemta “Mazā raganiņa”, bet pusaudži ar ieinteresētību skatījās izrādi “20 minūtes pirms katastrofas”.

Paldies režisorei Velgai Līcei par šo emocijām bagāto dienu!

Liceja skolēni un viņu vecāki tika aicināti palīdzēt liceja teātra bijušajai dalībniecei Alisei Siliņai. Vairāk informācijas šeit: https://www.ziedot.lv/realizetie-projekti/palidziba-alisei-silinai-3244

“Teātra dienas RFL izskanējušas. Paldies visiem, kas piedalījās un visiem, kas palīdzēja, gan praktiski, gan garīgi, atbalstot un pasakot labus vārdus un uzmundrinot!
Mūsu kopīgais uzstādījums Mīlestība un Labestība piepildījās. Paldies  brīnišķīgajai publikai!
Esmu lepna, ka Rīgas Franču licejā  mācās tik inteliģenta jaunatne, kura spēj uztvert un novērtēt arī psiholoģiski sarežģītas un simboliskas izrādes.
Šī gada teātra dienas izskanējušas, lai dzīvo Teātra dienas nākošgad!”
Režisore V.Līce